Kolik stojí svatba? Naplánujte si svatební rozpočet

Svatba může stát několik tisíc korun, vyšplhat se ale může i na stotisícové položky. Cena se odvíjí od celé spousty skutečností: svatební místa, počet hostů, cena svatebních šatů a prstýnků, hudební doprovod, menu na obřadu… Položek, na kterých můžete ušetřit je spousta. V podstatě platí, že svatba se dá zvládnout i s velmi omezeným rozpočtem. Na některých věcech se ale šetřit nevyplácí.

Průměrné ceny svateb

V roce 2020 utratili novomanželé za svatbu asi 120 000 Kč, přičemž průměr na jednu osobu byl 2 700 Kč. Od té doby ale vzrostly ceny a také inflace, takže se zvýšila i částka. V současné době tedy můžete počítat s částkou asi 3 500 Kč na osobu. Ceny jsou ale velmi orientační. Můžete je omezit výběrem místa konání a počtem hostů. Pokud nevíte, kde se může konat svatby, podívejte se na svatební katalog nejoblíbenějších míst. Nejlevněji vychází svatba za 1 000 Kč, kdy je v ceně pouze poplatek za konání svatby na úřadě (se dvěma svědky, bez šatů, obědu atd.).

Cena svatby

Podle svatebního průzkumu vychází, že svatba pro 50 lidí vychází průměrně na 140 000 Kč. To ale neznamená, že nemůžete svatbu zorganizovat levněji. Už samotný výběr nevěstiných šatů může dost zahýbat konečným rozpočtem. Vybrat si můžete například šaty již obnošené, z bazaru, klidně pod 1 500 Kč. V půjčovně počítejte s částkou 15 000 Kč i více. Koupě nebo ušití nových šatů se může vyšplhat ještě výše.

Svatební platby

V některých případech je zapotřebí zaplatit poplatek za nájem svatebního místa. To obvykle v případě, že jej chcete mít celé pro sebe. Obvykle se cena pohybuje v závislosti na objektu, může být zdarma, ale klidně i za 50 000 Kč. Také snubní prstýnky se mohou cenově výrazně lišit – můžete je koupit už za 2 000 Kč, ale investovat do nich můžete i několik desítek tisíc korun. Svatební tiskoviny (oznámení, noviny) mohou vyjít na další 3 000 Kč, výzdoba pak kolem 10 000 Kč, květiny (nevěsta, svědek, maminka nevěsty a ženicha atd.) vychází průměrně na 6 000 Kč. Hudební doprovod pak za 8 000 Kč. Takže jak je vidět, cena se může velmi lišit v závislosti na tom, jaký jste si na svatbu stanovili rozpočet.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *