XTB: Co to je a jak funguje?

Broker neboli burzovní makléř je prostředník, přes nějž nakupujete a prodáváte. Běžný člověk totiž nemůže jít na burzu sám za sebe. A jedním z největších a nejrespektovanějších online brokerů je právě XTB. Je regulován mnoha autoritami z celého světa včetně České národní banky.

Společnost XTB (dříve X-Trade Brokers) dává vynikající příležitost všem začátečníkům. Obchodování přes jejich silné a technicky přehledné platformy MT4 a xStation 5 je poměrně snadné, XTB recenze si ho vychvalují.

Kouzelné CFD, s nímž je obchodování hračkou

Broker XTB umožňuje obchodovat s forexem (měnovými páry), komoditami, akciemi, kryptoměnami i indexy typu Dow Jones a Nasdaq Composite. Se vším ale obchodujete skrze CFD, což je pro začátečníky dobrá zpráva.

CFD je zkratka z Contract for Difference, a ačkoliv se tento pojem do češtiny nepřekládá, dal by se přeložit jako „smlouva o rozdílu“. Vy nenakupujete žádnou komoditu, kryptoměnu, akcie ani nic jiného, pouze tipujete, jestli se hodnota dané komodity (měny vůči jiné měně, akcie apod.) zvýší, nebo sníží.

CFD příklady z praxe

  • Investovali jste 1000 Kč na předpoklad, že bude cena Bitcoinu růst. Bitcoin opravdu poroste, jeho hodnota naroste o 10 % a vám bude vyplaceno o 10 % více, tedy 1100 Kč.
  • Investovali jste 1000 Kč na předpoklad, že bude cena Bitcoinu klesat. Bitcoin opravdu klesne, jeho hodnota poklesne o 10 % a vám bude vyplaceno opět o 10 % více, tedy 1100 Kč.

Ano, pokud se netrefíte, dostanete peněz méně. Tipujete však pouze růst/pokles, takže vaše teoretická šance na úspěch je 50 %.

Ještě je třeba zmínit, že platíte poplatek brokerovi, tedy ve dvou výše uvedených případech byste nedostali celých 1100 Kč, ale částka by se mírně ponížila.

Určitě začněte s demo účtem

Vypadá to snadně? Vydělat na CFD miliony ovšem tak jednoduché není. Prozradili jsme si pouze základní pojmy, ještě stále nevíte, co je to finanční páka, nespočítali jste si, o kolik přijdete na poplatcích (platí se např. za výběry nízkých částek a neaktivitu účtu).

Chcete-li obchodování s CFD zařadit do své investiční strategie, určitě si u XTB otevřete nejdříve demo účet. Nebudete riskovat své peníze, přesto se dozvíte, jak vše funguje.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *