Myslet na finanční zabezpečení je stále důležitější. Významnou roli hraje spoření

Obsah

Už dnes stále častěji slýcháme, že není dostatek peněz na důchody, ačkoliv se v posledních letech ekonomice velmi daří. A za několik desítek let se snadno může stát, že se na důchody a pomoc od státu nebudete moci spolehnout už vůbec. A nejde jen o důchody. Je třeba myslet i na budoucí léta, kdy se vám třeba přihodí, že na nějaký čas přijdete o práci, nebo budete nucení investovat větší množství peněz do bydlení, jeho oprav, případně zařídit další finančně nákladné záležitosti. Kdo nespoří, má v tu chvíli okamžitě velký problém.

Existuje celá řada způsobů, jak se dá šetřit. Některé varianty jsou dosti rizikovou záležitostí, u jiných naopak neriskujete prakticky nic, ale nemůžete zase očekávat výrazné zhodnocení peněz. Pojďme si tedy shrnout vaše možnosti, pokud se rozhodujete, že už je nejvyšší čas začít šetřit peníze na možné budoucí horší časy.

Běžné spoření

Stále nejvíce oblíbenou variantou v tuzemsku je klasický spořicí účet. Přináší vám několik výhod, ale má i několik negativních aspektů, kvůli nimž jej někteří ekonomové příliš nedoporučují.

Za největší pozitivum je možné brát fakt, že u spořicího účtu máte jistotu, že o své peníze, jež do bankovního ústavu vkládáte, nepřijdete. Díky změnám v právní úpravě v posledních letech totiž došlo k výraznému zajištění proti případnému úpadku banky. Dříve se občas stalo, že nějaká banka zkrachovala a následně nebyla schopna lidem vyplatit jejich naspořené peníze. Dnes už je ze zákona povinností mít pojistku, a to až do výše 100 tisíc EUR, což činí kolem 2,5 milionu českých korun. V žádném případě se tak nemusíte obávat, že přijdete o všechny úspory, které jste po celá léta v bance střádali.

Spoření na běžném účtu je praktické také v tom, že peníze se na něj dají vkládat neustále, a to klidně třeba denně. I tehdy, když si na účet budete dávat jen několik stovek korun měsíčně, za pár desítek let se vám nastřádá poměrně značná suma, již v budoucnu náležitě oceníte ve chvíli, kdy budete potřebovat větší množství peněz.

Peníze na spořicím účtu se postupně zhodnocují, bývá zde totiž kladná úroková sazba. Není ale příliš vysoká, takže nelze očekávat nějak razantní zhodnocení peněz. Jde především o to, aby peníze na tomto účtu postupem času neztrácely na své hodnotě, například vlivem inflace a dalších negativních ekonomických jevů. Chcete-li ale své peníze zhodnotit více, je přeci jen praktičtější pustit se do jiných typů investic a spoření.

Termínovaný vklad

Kromě běžného spořicího účtu máte možnost zvolit i speciální variantu, kterou představuje takzvaný termínovaný vklad. Jde vlastně o druh běžného spoření. Liší se pouze v několika bodech. V první řadě jde o vyšší úrokovou sazbu. Termínovaný vklad, jak už z názvu vyplývá, je ale vždy sjednáván jen na určitou dobu, povětšinou kratší. Jde obvykle řádově o měsíce. Po uplynutí sjednané doby se už následně peníze neúročí.

I u termínovaného vkladu nejdete do žádného velkého rizika. O peníze byste v žádném případě neměli přijít. Jde o ideální příležitost v okamžiku, kdy zrovna disponujete nějakým finančním obnosem, který zrovna nepotřebujete, zároveň peníze hodláte nerizikovým způsobem lehce zhodnotit. Termínované vklady se uzavírají u bankovních institucí.

Stavební spoření

Velmi praktickou záležitostí je stavební spoření. Jedná se o situaci, kdy se domluvíte s bankou či nebankovní společností na tom, že u ní po určitou pevně stanovenou dobu budete ukládat peníze, jež budou primárně určeny na pořízení bydlení, případně jeho rekonstrukci apod.

Jde tudíž o účelově zřízený typ spoření. Uplyne-li sjednaná doba, máte samozřejmě možnost peníze vybrat a využít na cokoliv dle vašich potřeb. Během samotného spoření je ale možné peníze vybrat jen za určitých podmínek, přičemž se dají využít právě jen na bydlení. Výhodou tohoto druhu spoření je fakt, že jej podporuje stát formou jednorázového příspěvku na úvod, takže dojde k rychlejšímu zhodnocení peněz. I úrokové sazby jsou výhodnější nežli u běžného spořicího účtu.

Další možnosti

Kromě běžných způsobů spoření se dají peníze investovat i v mnoha dalších příležitostech. Jsou však obvykle riskantnější. Příkladem budiž investice vašich peněz do akcií. Je třeba si uvědomit, že se člověk musí vyznat v oboru, jinak riskuje, že klidně může přijít o veškerou investici. V opačném případě se ale dá na nákupu a následném prodeji akcií vydělat velké množství peněz.

Další možností spoření je také investice do drahých kovů. Není tolik riziková, protože drahé kovy (zlato, stříbro atd.) mají omezené světové zásoby, tudíž jejich cena postupem času spíše roste a nehrozí, že by došlo k nějak výraznému skokovému snížení jejich hodnoty.

Upřednostníte-li spíše klasické způsoby spoření, pak je dobré si provést jejich srovnání. Aktuální nabídku a porovnání produktů od českých bank i nebankovních společností naleznete na webových stránkách společnosti Financer Česko. Jde o praktický srovnávač, díky němuž získáte rychlý přehled a následně máte možnost si spoření ihned sjednat.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *