Osobní kouč může pomoci s řadou překážek i výkonností

V minulosti byl osobní koučink spíše výhradou vrcholových sportovců nebo velkých celebrit a filmových hvězd. Dnes však nemluvíme o něčem exkluzivním. Svého osobního kouče si může najít i vy, jen pozor na to, ať se nespálíte. Stejně jako při sjednávání půjčky, i při výběru kouče může dojít k podobnému černému scénáři. Alarmující jsou například slibované zázraky.

Garance nelze brát vážně

Jelikož se o profesní koučink, stejně jako o osobní koučink zvedl zájem, nemůžeme se divit přibývajícímu množství falešných odborníků, kteří vidí jen vidinu velkého zisku. Právě před nimi je nutné se mít na pozoru.

Jasně červená, varovná kontrolka bliká například v okamžiku, kdy vám člověk začne slibovat zázraky nebo garance toho, že zaručeně dosáhnete svého cíle. Žádný profesionální kouč vám neřekne, kdy úspěchu dosáhnete, je to jen ve vašich rukou. Proto neskočte na plané sliby nebo všelijaké garance, které jsou sice na poslech lákavé, ale je to past.

Ptejte se na vzdělání i praxi

Co vás jako klienta bude jednoznačně zajímat, tak praxe a vzdělání. Klient by se měl zajímat o to, jaké má zvolený kouč vzdělání nebo zkušenosti. Nemusí mít nutně zahraniční certifikáty z nejrůznějších specializovaných středisek, i v České republice se najde celá spousta kvalitních výcvikových center, kde se mohl výcvik konat. Důležité však je, aby zde byla ona specializace.

Kromě dosaženého vzdělání či výcviků by vás také měla zajímat praxe. Nechcete se přece svěřit do rukou začínajícímu amatérovi, který vás možná bude brát jako pokusného králíka. Sami velmi brzy pochopíte, že je rozdíl mezi koučem, který má za sebou tisíc “odkoučovaných” hodin, a koučem, který má za sebou sotva tři takové hodiny.

Apelujte zejména na praktické zkušenosti. Ty jsou k nezaplacení a mohou se vám hodit ve vašem životě. Praxi proto přikládejte důraz.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *