Přemýšlíte o půjčce? Víte, kdy vám může pomoci a kdy naopak přitížit?

Všichni jsme se asi někdy ocitli v situaci, kdy nám chyběly potřebné finance na to, abychom realizovali své sny. V takových momentech se jako nejrychlejší a nejdostupnější řešení obvykle nabízí půjčka. Sice vám může pomoci se v životě posunout o něco dále, ale naopak vás může také stáhnout přímo do horoucích pekel. To, jestli pro vás bude vhodným řešením či nikoliv, se odvíjí zejména od toho, co je jejím účelem. Kdy se tedy půjčka skutečně vyplatí a kdy byste na ni měli rovnou zapomenout?

Půjčka jako nejlepší přítel

V dnešní době se málokomu podaří ušetřit několik milionů na stavbu či nákup vlastního bydlení, a tak je samozřejmé, že se v takových chvílích spolehnete na hypoteční úvěr. Hodnota bytů a domů v průběhu let navíc narůstá, takže se může dokonce stát, že je za několik let zase prodáte a ještě na tom něco vyděláte. Podobně tomu je i s nutnou rekonstrukcí nebo novým vozem, který potřebujete, abyste se každý den mohli dostat do práce.

Úvěr vám může dobře posloužit také v případě, že uvažujete o studiu či jiné formě vzdělávání, která vám do budoucna zajistí lepší zaměstnání a tím i vyšší plat. Stejně tak to platí i pro další situace, kdy máte příležitost dlouhodobě zlepšit své životní podmínky. Avšak pozor na podnikání! Váš záměr sice může být dobrý a originální, ale jistota návratnosti půjčky bývá v takových situacích téměř nulová.

Rychlá půjčka online by mohla být vhodným řešením také tehdy, když potřebujete zdravotní ošetření a nemůžete si ho dovolit. Krátkodobá nemoc by se bez řádné léčby mohla proměnit i na několik týdnů na lůžku, což by vám zabránilo chodit do práce a tím pádem také plnit své dosavadní závazky. Nicméně pamatujte na to, že je lepší nejprve požádat rodinu a blízké, kteří za poskytnutí půjčky nebudou požadovat žádný nebo pouze minimální poplatek.

Kdy si radši ušetřit?

Obecně platí pravidlo, že pokud je doba splácení půjčky delší než životnost toho, na co si chcete půjčit, tak byste od ní měli dát ruce pryč. Mimo to by měl úvěr řešit pouze situace, kdy je zadlužení nevyhnutelné. Měli byste jej tedy zvažovat pouze tehdy, kdy jsou v sázce vaše základní životní potřeby – například pokud jde o nedoplatek za energie nebo rozbitou lednici. Naopak na věci, jako jsou jízdní kola, spotřební elektronika, vánoční dárky nebo luxusní dovolená v tropech, je rozhodně bezpečnější si našetřit.

Ať už je vaše půjčka na místě či nikoliv, určitě se předem podívejte na nějaké porovnání půjček, abyste nepodepsali smlouvu a potom nezjistili, že jste mohli nejít mnohem lepší nabídku. Rozhodně si také sepište své měsíční příjmy a výdaje, abyste měli jistotu, že vám splátkový kalendář bude vyhovovat. A pokud máte na krku několik půjček už teď, raději zvažte jejich refinancování či konsolidaci.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *