Technická specifikace tahačů Scania – proč sáhnout právě po nich?

Obsah

Tahače Scania patří na hvězdné nebe mezinárodní kamionové dopravy a představují jedny z nejuniverzálnějších vozidel svého druhu, s pestrou paletou technických vlastností odpovídajících různým potřebám dopravců. Podívejte se na možnosti, které tato značka zájemcům nabízí.

Podvozek a nápravy

Většina tahačů Scania se vyznačuje následujícími konfiguracemi podvozku:

 • 6×2 (běžná výška)
 • 6×4 (běžná výška)
 • 8×4 (běžná výška)

Scania nabízí řadu hnacích náprav s jednoduchou redukcí pro většinu běžných využití. Pro náročnější podmínky je možné využít i nábojové redukce, a to jak pro standardní, tak pro tandemové nápravy.

Tahače Scania mohou být vybaveny také návěsovou točnou.

U vybraných modelů pak najdete rovněž vzduchové odpružení pro snazší řízení i manipulaci s nákladem. Může se jednat o kombinaci standardního odpružení na přední nápravě a vzduchového na nápravách zadních, nebo o vzduchové odpružení vpředu i vzadu.

Motory

Paleta motorů Scania je skutečně pestrá a její výčet by si vyžádal samostatnou kapitolu. Najdete zde jak motory odpovídající emisním normám Euro 5 a EEV, tak i ty odpovídající normám Euro 6.

A to v rozpětí od pětiválcových motorů o objemu 9 litrů a výkonu 250 hp, až po 16litrové a 8válcové behemoty o výkonu až 730 hp.

Kabina

Scania je vyhlášená svými prostornými kabinami pro různé typy využití, jmenovitě jde o:

 • Kabiny P – lehké a kompaktní, nicméně velice pohodlné a výkonné. Najdete je u motorů Euro 5 (250-440 hp) a Euro 6 (250 a 280 hp).
 • Kabiny G – středně veliké kabiny s bohatou výbavou, perfektní pro regionální či vnitrostátní dopravu. Patří k motorům Euro 5 (250 – 480 hp) a také k motorům Euro 6 (250 – 490 hp).
 • Kabiny G – Nejvyšší pohodlí, maximální prostor i výbava – zkrátka kabiny ve všem všudy dělané pro mezinárodní kamionovou dopravu. Motory Euro 5 (480-620 hp), EEV (730 hp) a Euro 6 (450 – 490 hp). Možná je denní i dvě noční varianty kabiny.

Všechny typy kabin jsou dále dostupné v denních i spacích variantách a dále se mohou dělit na krátké, nízké, vysoké či normální.

Převodovka a řízení

U vozů Scania najdete jak manuální, tak automatické převodovky o osmi a dvanácti rychlostech, zcela podle vašich preferencí.

Nedávnou novinkou je pak automatizovaná převodovka Scania Opticruise, a to ve variantě se spojkovým pedálem, případně ve zcela bezspojkovém provedení. Opticruise přizpůsobuje změnu převodů stylu řízení, nákladu, sklonu vozovky a dalším proměnným, a významně tak pomáhá s úsporou paliva. Více podrobností o Scania Opticruise vám přinese například tento článek.

Dále je dlužno zmínit pomocný brzdný systém Scania Retarder, propojený s převodovkou, který vylepšuje brzdný výkon vozů Scania, umocňuje jejich bezpečnost a zároveň pomáhá šetřit palivo.

Pomocné řídící systémy

Nebyly by to moderní tahače, kdyby neměly systémy umožňující hladší, úspornější a bezpečnější jízdu. U vozů Scania můžete najít některé (nebo všechny) z následujících systémů:

 • Scania Driver Support. Tento systém dává řidiči v reálném čase zpětnou vazbu ohledně jeho řízení s přihlédnutím k parametrům bezpečnosti a úspory paliva. V podstatě funguje jako neustálé školení řidiče a získání dobrého „skóre“ u tohoto systému může být i zábavnou hrou.
 • Na holičkách vás nenechá ani systém Hill hold, tedy systém rozjezdu do kopce, který brzdí do chvíle, než se dostatečně navýší točivý moment motoru.
 • Kromě toho mají tahače Scania ještě systém ochrany spojky, který snižuje otáčky motoru, kdykoliv dojde k jejímu přetížení, a zároveň řidiče varuje, pokud se tak děje.

Výše zmíněné prvky jsou standardní výbavou tahačů Scania, kromě nich je možné využít ještě některý ze systémů následujících:

 • ACC – varuje řidiče, pokud se příliš zkrátí vzdálenost od vozu před ním.
 • AEB – pokročilý nouzový brzdný systém, který s pomocí kamery a radaru pomáhá brzdit tam, kde hrozí kolize, případně zmírnit její následky.
 • Scania Ecocruise – pomáhá v úspoře paliva a optimalizaci jízdy
 • ESP – pomáhá zvýšit celkovou stabilitu vozu. Více o tomto systému zde.
 • LDW – upozorní řidiče, pokud se vůz přiblíží příliš blízko k pruhové čáře.

Tolik k nejrůznějším vymoženostem, které tahače Scania nabízí. Zcela právem je tato značka jedním z gigantů nákladní dopravy – sáhnout po jednom z jejích vozů je volbou, které není třeba litovat.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *