Finanční problémy můžete řešit půjčkou. Ne vždy jde ale o ideální alternativu

Obsah

Zhruba každý třetí obyvatel České republiky se nebezpečně zadlužuje. S tímto tvrzením přišla Česká bankovní asociace (ČBA) na začátku letošního roku. Největší balík půjček spolknou hypotéky, po nich následují leasingy a klasické spotřebitelské půjčky. Půjčujeme si na nové bydlení, jeho vybavení, pořízení nového automobilu, studium, ale neváháme si půjčit také na nejmodernější elektroniku, dovolené anebo třeba domácí mazlíčky s rodokmenem.

Půjčka jako cesta do pekla?

Ne každý spotřebitel však dokáže objektivně zhodnotit své možnosti a vzít si půjčku, která negativně neovlivní jeho životní úroveň. Bohužel se spousta osob dostane do situace, kdy jednu půjčku vyplácí půjčkou druhou. Aniž by se nadáli, ocitnou se uvnitř nebezpečného kolotoče, z něhož není jednoduché jen tak vystoupit. Obvykle to začíná menší půjčkou před výplatou, která má pomoci překlenout nepříznivou finanční situaci jednotlivce. Další měsíc ale peníze opět chybí a tak spotřebitel sáhne třeba k rizikovější půjčce bez registru. Banku následně vymění za nebankovní společnost, a pokud zdárně ignoruje výzvy k uhrazení další splátky anebo dluhu, k návštěvě exekutora nemá daleko.

Co dělat v tíživé finanční situaci

Abyste se vyhnuli nepříjemné finanční tísni, je potřeba ji odpovídajícím způsobem předcházet. Nejdůležitějším a zcela zásadním krokem je zodpovědné vedení domácího rozpočtu. Zapisujte pravidelné i příležitostné příjmy a výdaje a na konci každého měsíce proveďte malé vyhodnocení. Zjistěte, za co příliš utrácíte a na čem by naopak bylo možno ušetřit. Plánujte dopředu a především tvořte rezervy. Z měsíčního příjmu byste si měli uložit alespoň 25 % bokem. Tyto peníze se vám budou hodit ve chvíli, kdy vám nečekaně odejde pračka, lednička anebo jiné zcela nepostradatelné vybavení domácnosti.

Úvěr ano, ale…

Pokud se přeci jen půjčce nevyhnete, je potřeba ji odpovídajícím způsobem vybrat. Nesázejte na první produkt, který vám přijde takzvaně pod ruku. Raději mezi sebou jednotlivé nabídky důkladně porovnejte. Zajímat by vás také měla nejen hodnota úroku, ale zejména výše RPSN. Ověřte také termíny splatnosti, zapátrejte v internetových fórech a diskuzích a důkladně věřitele proklepněte. Pokud vám to situace umožňuje, vyhněte se půjčkám pro rizikové klienty, mezi které patří třeba úvěr bez registru anebo půjčka bez dokládání příjmu. Riziko, které společnost tímto úvěrováním podstupuje, se totiž musí někde projevit. Nejčastěji jde o výši úroků.

Přerostly vám půjčky přes hlavu?

Nestrkejte hlavu do písku a tuto nepříjemnou situaci aktivně řešte. Neprodleně také kontaktujte věřitele a spravte jej o aktuální situaci. Domluvit se můžete na odkladu splátek anebo splátkových prázdninách. Pokud je situace opravdu neúnosná, informujte se o možnostech refinancování anebo konsolidace půjček. Poslední stanicí je vyhlášení osobního bankrotu, k němuž je ale potřebná žádost, kterou vám musí odsouhlasit příslušný soud.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *