Jaké jsou možnosti investic ve světě akcií

Stále se rozhodujete, zda se vrhnout do světa investic a nevíte, čemu přesně se věnovat? Do čeho vkládat vaše úsilí, energii a především peníze? Jednou ze zajímavých možností je burza, na které můžete investovat své úspory do zajímavých možností akcií. Jelikož je řeč o velmi širokém spektru možností, tak zde je hned několik zásad, možností a způsobů, jak obchodovat s akciemi.

Proč právě akcie

Možná si říkáte, proč investovat zrovna do akcií, když je mnoho jiných způsobů, jak investovat peníze. Způsoby jako například koupě nemovitosti atd.. Akcie jsou z dlouhodobého hlediska zajímavý způsob zhodnocování peněz zejména pro ty, kteří se zajímají o finance, politiku a taky pro ty, kteří se tomu chtějí aktivně věnovat. Ceny akcií jsou ovlivněny mnoha faktory, jako je politická situace ve světě, ekonomická situace, ale také situace konkrétních firem, to jak se jim na trhu daří, jaké probíhají změny ve firmě. Je tedy potřeba neustále sledovat dění a naučit se tak trochu předvídat, co by se mohlo stát a učit se na to reagovat. Stejně jako každá investice, tak i akcie mají své výhody, ale i nevýhody, které jsou zejména ve stráveném času a možnosti ztrát, což je ovšem možné ve všech případech investic. Pokud vás zajímá možnost obchodování s akciemi, tak se pojďme podívat na to, jaké jsou druhy a jak začít obchodovat.

Typy akcií a jak s nimi začít obchodovat

Akcie, tedy cenné papíry akciových společností mají několik druhů, jako například:

  • zakladatelské,
  • kmenové,
  • prioritní,
  • zaměstnanecké,
  • zlaté

Zakladatelské jsou pouze ty, které byly vydány při založení firmy. Kmenové akcie jsou ty nejběžnější, jelikož dávají držitelům právo na dividendu, na účasti na valné hromadě, na hlasování atd. Zaměstnanecké akcie jsou způsob motivace zaměstnancům a byly jim prodávány za zvýhodněnou cenu, bohužel to již od 1.1. 2001 není možné. Prioritní akcie poskytují jejich držitelům jisté výhody ale také jim některé odpírají. U prioritních akcií máte například právo na přednostní výplatu dividend, máte přednostní podíl na likvidačním zůstatku a mnoho dalších. Máte ale například omezené právo hlasovat na valné hromadě. Vše je vždy podle stanov dané společnosti, není to tedy dané nějakým určitým zákonem. A zlaté akcie byly vydávány pro potřeby spojené s privatizací státních podniků, a to na počátku 90. let 20. století.

V současné době lze s akciemi obchodovat na burze. Než ovšem začnete se samotným obchodem, je nutné si vybrat vhodného brokera (prostředník mezi vámi a burzou), prostřednictvím kterého začnete investovat. U svého brokera si otevřete svůj investiční účet a pak už budete moci začít obchodovat. Před samotným investováním je určitě dobré si přečíst nějakou knihu a osvojit si základy a případně i nějaké strategie, které byste při investování mohli využít. Před samotnou investicí je dobré se také podívat na několik firem a jejich historii z pohledu cen akcií. I to vám pomůže v rozhodování, pro kterou firmu se rozhodnout a do čí akcií tedy investovat. Jejich historie vám jistě pomůže, protože se na jejím základě dá vytvořit strategie, kolik například budete investovat.

Dále je dobré se také zamyslet nad tím, jaký typ investora jste, nebo chcete být. Lze říci, že jsou dva typy investorů. Ti, kteří se chtějí aktivně podílet a mít vše pod kontrolou a potom ti, kteří chtějí pouze investovat a nechat vše na svém makléři. Jistě je výhodou se aktivně zapojovat, ale samozřejmě pokud věříte svému makléři a nemáte úplně zájem a čas se tomu věnovat, pak lze vše nechat na brokerovi.

Ačkoliv je investování do akcií jako velmi zajímavá příležitost zhodnocování vašich financí, tak je vždy nutné počítat i s možnými ztrátami. I v tomto případě jim lze částečně předcházet. Nejlepší taktikou ke zmírnění možných ztrát je například investování do několika různých akcií. Pokud se jednim nebude úplně dařit, je šance že jiným naopak ano. Investování do akcií má mnoho různých taktik a strategií, které se jistě vyplatí se naučit.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *