Jaký typ investice je vhodný i pro začátečníky?

Není žádným tajemstvím, že každá investice s sebou vždy přináší určitou míru rizika, která se však může výrazně lišit.  Z tohoto důvodu je důležité vybrat správný druh investice. Chtěli byste si vyzkoušet investování, ale nevíte si rady, jaký investiční nástroj si vybrat, abyste o své vložené peníze jen tak nepřišly? Pro nepříliš zkušené investory jsou vhodné zejména dluhopisy, kde si vybere každý investor. Dluhopisy se těší oblibě široké veřejnosti a nabízejí výhodné zhodnocení peněz, že jimi nepohrdnou ani zkušení investoři. Vyvstává však otázka, jaké dluhopisy si zvolit?

Dluhopisy vydává řada subjektů

Dluhopisy jsou cenné papíry, které představují závazek emitenta k vyplácení pravidelných výnosů a na konci stanoveného období pak k jejich zpětnému odkupu, čili k navrácení vložených peněz. Dluhopisy vydává hned několik subjektů, mezi něž patří především stát (státní dluhopisy) a obchodní korporace (korporátní dluhopisy). Dluhopisy mohou vydávat také územně samosprávné celky (komunální dluhopisy) a banky (bankovní dluhopisy), jejichž vydávání ale není příliš časté.

Státní nebo korporátní dluhopisy?

Vybrat si mezi státními a korporátními dluhopisy není nikterak složité, jelikož se značně odlišují. Pokud se jedná o výnos, tak jednoznačně vedou korporátní neboli firemní dluhopisy, které nabízejí daleko vyšší zhodnocení vašich úspor. U firemních dluhopisů se pohybuje výnos mezi 7–10 %. Státní dluhopisy pak nabízejí úrok kolem 2 %, který je nižší než aktuální výše inflace. K výnosu dluhopisů je také potřeba připočíst ještě 15% daň. Státní dluhopisy naopak vítězí v rizikových faktorech, jelikož jsou hodnoceny v podstatě jako bezriziková investice. Riziko u korporátních dluhopisů oproti státním dluhopisům je vyšší. Nicméně v porovnání s akciemi je riziko firemních dluhopisů výrazně nižší.

Který druh dluhopisů si vybrat?

Rozhodnutí bude vždycky jen na vás. Pokud nechcete riskovat a spokojíte se i s minimálním zhodnocením peněz, pak vsaďte na státní dluhopisy. V ostatních případech pak budou vhodnější volbou korporátní dluhopisy. Nabídku korporátních dluhopisů můžete najít na nezávislém inzertním portálu Dluhopisy.net. Nabídka firemních dluhopisů zahrnuje pouze kvalitní dluhopisy firem s dlouhodobou historií a smysluplnými projekty.

Zhodnoťte své peníze i vy.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *