Nebankovní půjčku, nebo raději P2P úvěr?

Lidí, kteří potřebují peníze, ale banka je odmítne, přibývá. Také z toho důvodu se před lety i v naší republice zrodil trh s P2P půjčkami. Jsou tady nejen pro všechny, kdo shání úvěr, ale rovněž pro investory toužící po zhodnocení vlastních peněz.

Kde žádat o úvěr levně? V prvé řadě záleží na tom, kolik peněz vlastně potřebujete. Jestliže vám chybí pár tisíc do výplaty, je opravdu zbytečné podstupovat celý proces ověřování v bance. Daleko jednodušší je vyřídit půjčku online na pár kliknutí. Někteří nebankovní poskytovatelé navíc nabízí online půjčky zdarma úplně bez poplatků a úroků. Jedná s však o nabídky s omezenou výší úvěru (cca do 10 000 Kč) a úvěr je zdarma pouze tehdy, když ho v řádně určeném termínu splatíte.

Jakmile vám chybí více než pár tisícovek, máte vlastně tři možnosti. Tu třetí však spousta lidí zanedbává, nebere v úvahu, nebo o ní dokonce neví.

Kam jít pro desítky či stovky tisíc korun?

Pro hypotéku na dům pravděpodobně zamíříte do banky, protože tady jde o miliony a nebankovní společnosti kolikrát takové částky ani nepůjčují. Jestliže potřebujete obnos ve výši desítek či stovek tisíc, najednou se vám otevírají i další možnosti – nebankovní úvěry a P2P půjčky.

Co je nebankovní úvěr, asi není třeba vysvětlovat. Jde o půjčku, kdy věřitel není banka. Jedná se o soukromou firmu, která je však pod dohledem ČNB. Dnes už nemůže půjčovat peníze jen tak někdo, společnosti jsou opravdu důvěryhodné a není se třeba bát lichvářských praktik. Na druhou stranu, stále platí, že se mnozí věřitelé snaží nalákat klienty na výhodné podmínky a kolik skutečně zaplatí jim uvedou jen malým písmem někde pod čarou. Na toto tedy pozor.

Další možnost představují P2P (z anglického peer to peer) půjčky. Jsou vhodné tehdy, když potřebujete desítky či stovky tisíc. Můžete zkusit požádat i o miliony, takto vysoké půjčky se ovšem na většině P2P tržišť příliš nevyskytují.

Co jsou P2P půjčky a jsou výhodné?

P2P půjčky znamenají, že lidé půjčují lidem. Existuje nějaká platforma, která spojuje dvě skupiny lidí:

  1. Žadatele o úvěr.
  2. Investory vkládající peníze.

Sám zprostředkovatel se na financování úvěrů často také podílí, ovšem funguje zejména jako dohled. Schvaluje žádosti a rozhoduje, jaké informace o vás uvede. Žadatelé o úvěr bývají tradičně označováni podle míry rizika, investoři si pak mohou vybírat, zda risknou větší riziko s vyšším výnosem, nebo investují raději bezpečněji s nižším výnosem.

Nikdo vám tedy přesně neřekne, jaký úrok byste dostali na P2P úvěr, vždy je potřeba o půjčku požádat a nechat zprostředkovatele, aby vás prověřil a úrok stanovil. Úrokové sazby ale bývají velmi zajímavé a častokrát lepší než u nebankovních poskytovatelů, rozhodně tedy stojí za zvážení.

Tip na závěr: Investoři se často rozhodují, komu peníze věnují, i podle příběhu. Na většině platforem se zveřejňuje, na co vlastně žadatel peníze potřebuje. Čím zajímavější příběh pro svou půjčku máte, tím snadněji tedy peníze získáte.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *