Otázky a odpovědi týkající se dotačního programu Nová zelená úsporám

Přemýšlíte nad tím, že byste investovali do fotovoltaické elektrárny nebo do tepelného čerpadla? Částka, kterou musíte vynaložit ze své kapsy se vám však jeví příliš vysoká? Vaši snahu snížit energetickou náročnost rodinného domu rád podpoří stát, který ještě stále stojí za dotačním programem Nová zelená úsporám. Do programu spadají dotace na zateplení, také dotace na novostavbu nebo na výměnu oken či zmiňované solární panely. A požádat o ni můžete i vy.

Kdo všechno může žádat o dotace?

Samozřejmě stejně jako každý jiný příspěvek od státu, i tento je opředen jistými pravidly. Požádat o dotaci může nejen vlastník, ale případně také stavebník rodinného domu. Podpora se konkrétně týká dokončených rodinných domů, ale i novostaveb, které jsou teprve ve výstavbě.

O dotace lze požádat jak v průběhu, tak po dokončení instalace nebo výstavby. Finanční příspěvek od státu se ale vždy proplácí zpětně. Zprvu tak všechno musíte vynaložit ze své kapsy.

S jak vysokou podporou mohu počítat?

Nabízí se otázka, jestli se vůbec vyplatí podávat žádost o finanční příspěvek či nikoliv. A pravdou je, že ano – vyplatí se to. Částka se totiž může rovnat až padesáti procentům způsobilých nákladů. V případě fotovoltaické elektrárny se tak může jednat o částku rovnající se až 150 tisícům korun.

Každá jedna kategorie má stanovené limity, kterých lze maximálně dosáhnout. Stejně jako má svůj limit fotovoltaika, má limit i dotace na tepelné čerpadlo.

Kdy peníze přichází na účet?

A nyní něco z praktického soudku – kdy peníze přichází na účet? Ve chvíli, kdy žádost o dotaci bude schválena můžete peníze očekávat zhruba do tří týdnů. Výjimkou jsou solární panely, u nichž to trvá trochu déle, konkrétně devět týdnů (platí pro fotovoltaické systémy, které byly dokončeny v posledních dvou letech a ne teprve nedávno).

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *