Podceňovaná akustika aneb Co dělat, aby vás bylo v zasedačce slyšet?

Akustiku je důležité zohlednit již v průběhu stavby daného prostoru. Často však nestačí dodržet stavební směrnice, normy a předpisy – požadavky na tzv. akustickou pohodu mohou být mnohem přísnější. Většina stavebníků přitom řeší pouze dozvuk. V praxi záleží především na specifických aktivitách, pro které je místnost určena.

Ideální akustiky prostoru dosáhnete pouze v případě, upřednostníte-li při výstavbě nebo úpravách zasedací místnosti konkrétní akustické vlastnosti. Zamyslete se proto nad optimální úrovní zvuku, srozumitelností a v neposlední řadě nad dobou dozvuku – jak dlouho by měla trvat? Pokud otázku akustiky podceníte ve fázi realizace projektu, budete ji nuceni řešit posléze.

Na nastavení odpovídajícího akustického standardu nepohlížejte jako na zbytečné navýšení nákladů. K tomu v praxi vůbec nemusí dojít. Specifikujete-li požadavky na akustiku před zahájením výstavby, projektant je zohlední a konečná částka se nebude lišit, případně se navýší jen o zlomek toho, kolik vás mohou stát dodatečné úpravy dokončeného prostoru.

Jak vyřešit špatnou akustiku v hotových prostorách?

Akustiku prostoru udávají především členitost a druh povrchů. Hrubé až porézní mechanické vlnění pohlcují, hladké jej odráží. Nevyhovuje-li vám ozvučení místnosti, jejíž výstavbu jste nemohli ovlivnit, využijte služeb profesionálních akustiků.

Odborníci v prostorách provedou měření (obvykle pomocí všesměrového reproduktoru a měřícího mikrofonu) a na základě naměřených hodnot vám doporučí efektivní řešení. K nejčastějším příčinám špatného ozvučení patří nevhodné uspořádání a poměry materiálů podlahy, stěn a stropů. Určitý podíl na akustice mají i nábytek a zařízení.

Měření akustiky je předpokladem kvalitního ozvučení v malých místnostech i velkých sálech. Perfektního ozvučení dosáhnete pouze za předpokladu, že tvarová a materiálová řešení podřídíte naměřeným veličinám. O problematice se dozvíte více na avtg.cz.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *