Jak si zvolit hypoteční úvěr aby nikdo později nelitoval

Obsah

Málokdo si v dnešní době dokáže zajistit vlastní bydlení, aniž by využil hypotečního úvěru. Není však hypotéka jako hypotéka. Jak si vybrat pro vás tu nejideálnější?

Podívejte se na několik možností, jak lze účinně postupovat a zohledněte je při svém výběru. Čerpáte-li již úvěr, nebojte se převést své dosavadní závazky k jiné bankovní instituci či provést konsolidaci. Změna je možná vždy.

Co všechno se váže k vyřízení hypotéky

Rozhodnete-li se, že jste nyní dospěli do životní fáze, kdy přišel čas pro čerpání či refinancovaní hypotéky, je třeba se soustředit na několik zásadních věcí. Prvním krokem je samozřejmě zjištění veškerých dostupných informací, na základě kterých lze zodpovědně zvolit pro vás vhodný typ hypotečního úvěru.

Není rozhodně v této otázce na škodu obrátit se pro radu na odborného finančního poradce. Mnozí z nich mají vyjednáno i nadstandardní zacházení v určitých finančních domech, takže vám ušetří čas při nezbytných administrativních jednáních.

Až obdržíte návrh smlouvy, obraťte se s ním ihned na právníka, kterého budete mít doporučeného s pozitivními referencemi. Nespoléhejte se pouze na právní oddělení bankovního domu u něhož hypotéku budete čerpat. Naopak, neváhejte si vyjasnit veškerá místa, jejichž interpretaci přesně nerozumíte, či vám připadají redundantní a podobně. Obava, že budete klást příliš banální otázky, zde není zcela namístě.

Vznesete-li k návrhu smlouvy připomínky, dohlédněte pak na jejich přesné zapracování do výsledného textu. Podpis smlouvy učiňte až ve fázi, kdy je vše již podle vašich představ a všem formulacím zcela jednoznačně rozumíte.

Dalším krokem po stvrzení smlouvy je vinkulace pojistného plnění a vložení zástavní smlouvy, tak aby se tato zástava zobrazila v katastru nemovitostí. Za vyřízením těchto úkolů pak zamiřte do pojišťovny a na příslušný katastr nemovitostí. Následně již obdržíte kýženou finanční sumu na váš účet. A pak je již na vás, zda částku využijete jednorázově, či ji budete čerpat v několika etapách.

Poslední krok této mise pak představuje nastavení trvalého příkazu, prostřednictvím kterého budete hradit pravidelné měsíční splátky.

Je libo americkou hypotéku?

Americká hypotéka zní sice trochu jako americká limonáda a asociuje se tak oddechovou záležitost, ale ve skutečnosti se jedná o solidní a renomovaný finanční produkt, který může v určitých životních situacích poskytnout potřebné řešení aktuálního nedostatku finančních prostředků.

Americká hypotéka je forma neúčelového úvěru. Navíc, z poskytnuté částky, kterou při realizované koupi výsledně ušetříte, můžete financovat ještě své další aktuální potřeby. Je tak ideální variantou pro ty, kdo ještě nejsou pevně rozhodnuti ohledně cíle své investice a ponechávají si možnost učinit změny, a tedy je pro ně volný, tj. nedefinovaný, účel financování skutečně optimální volbou.

Existuje mnoho míst, kde lze tento produkt efektivně čerpat. Jejich shrnutí bývá účinně rozepsáno na odborných webech zaměřených na finanční témata, stejně tak lze využít služeb volně online dostupných srovnávacích kalkulátorů.

Doba splatnosti obvykle činí 12 měsíců až 20 let, jedná-li se o neúčelovou hypotéku. Doba splatnosti však může být i 25 let v případě, že se jedná o konsolidaci více úvěrů dohromady. Ve většině případů pak získáte jako bonus i vedení vašeho běžného i úvěrového účtu zdarma.

Konsolidace může být účinným řešením vaší situace

Máte-li již některé finanční závazky v momentu, kdy žádáte o hypoteční úvěr, je pak velmi výhodné provést jejich konsolidaci, tj. sloučit je do jednoho finančního produktu. Ušetříte tak na paralelním placení poplatků, celá vaše situace se zpřehlední a často lze i dosáhnout výhodnější úrokové míry i výhodnější RPSN.

Konsolidovat lze půjčky či spotřebitelské úvěry, povolená přečerpání, resp. kontokorenty, kreditní karty, leasing, splátkové prodeje a účelové i neúčelové půjčky.

Změna může být pozitivním krokem

Mnozí, kteří již čerpají hypoteční úvěr, přestávají postupně zcela sledovat dění na finančním trhu a to je velká chyba. Může vám totiž utéct vhodná příležitost, jak si váš dosavadní úvěr převést k jiné bance za výhodnějších podmínek.

Není-li sledování finančních tipů vaším koníčkem, lze vždy zapojit finančního poradce, ale vyplatí se nepustit tuto problematiku ze zřetele. Nenechte se však nikdy ukolébat tím, že pro vás lepší možnost financování bydlení neexistuje.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *