V čem může být kamerový systém prospěšný BOZP?

Obsah

Kontrola docházky zaměstnanců, snižování kriminality a dodržování nastavených technologických postupů. To jsou obvykle důvody pro umístění kamerového systému na pracoviště. Díky němu se ale může zlepšit i BOZP a PO.

Prevence v porušování předpisů

Kamerový systém zaměstnance odrazuje nejen od trestné činnosti, ale i od vědomého porušování BOZP. Nemusí se jednat jen o kamery přímo na pracovišti, čím dál tím častěji se využívají také kamery ve firemních vozech, které zaznamenávají trasu i rychlost jízdy.

Upozornění na nebezpečí

Sledování kamerového systému může sloužit jako varování před nebezpečím v podobě potyček, sexuálního obtěžování, kouření mimo vyhrazená místa nebo nebezpečné manipulace se zařízením a stroji. Zrychlí se i ohlašování poplachu – pracovník sledující kamery může zjistit vznik požáru v jeho počátku. V takovém případě je ale nutný nepřetržitý monitoring.

Záchrana života

Kamerový systém může ve vážných případech dokonce zachránit život. Stačí, aby si osamocený pracovník na pracovišti způsobil takový pracovní úraz, který mu znemožní zavolat si pomoc. Pokud ho v tu chvíli spatří jiný pracovník na kamerách, může mu rychle zajistit ošetření.

Vyhodnocování pracovních úrazů

Pracovní úrazy obecně bývají častým důvodem sporu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Zvláště, pokud neexistují svědci. V takovém případě lze kamerový systém se záznamem rychle využít k přesnému prozkoumání situace a zjištění, na čí straně je právo. Stejně tak může posloužit při dokazování krádeží, obtěžování a porušování pracovních povinností.

Vše má svá pravidla

Samozřejmě není možné nainstalovat na pracoviště kamery jen tak. Záznam podléhá zákonu o zpracování osobních údajů, a tak k monitorování může docházet jen z velmi závažných důvodů. Těmi může být nezbytná ochrana zaměstnanců a osob pohybujících se v okolí pracoviště, ochrana důležitého majetku a nutnost dodržování technologických postupů. Kamery mohou být instalované pouze na veřejných místech.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *