Vybíráme velkoformátový displej: Odpovědi a nejčastější otázky

Obsah

K prezentaci audiovizuálního obsahu v konferenčních místnostech, na veletrzích, v halách či prodejnách jsou určeny velkoformátové displeje. Ve srovnání s běžnými monitory jsou na první pohled výrazně větší. Nezkušený uživatel netuší, že k důležitým parametrům patří délka provozní doby, pozorovací úhly a v neposlední řadě odolnost proti vyšším teplotám a prachu. Pokud vás výběr obrazovky s nadstandardní úhlopříčkou teprve čeká, zaměřte se na následující kritéria.

Vlastní obrazovka, nebo pronájem?

V prvé řadě si ujasněte, jestli se vám investice do velkoformátového displeje vyplatí. Odpověď na otázku, zda pro vás není výhodnější pronájem projekční techniky, zjistíte snadno. Odhadněte, jak často bude obrazovka v provozu – budete ji využívat jen sporadicky, nebo pravidelně? V případě nárazové projekce se pro drahé LED obrazovky pronájem jeví jako mnohem ekonomičtější varianta.

Jak velkou úhlopříčku zvolit?

Zásadní otázka visí nad volbou úhlopříčky. Konkrétní tip nečekejte, v praxi totiž záleží na pozorovací vzdálenosti a technologii. Zatímco pro obrazovku s Full HD rozlišením a úhlopříčkou 32″-40″ je minimální pozorovací vzdálenost 126-158 cm, v případě 4K rozlišení je to  63 – 79 cm.

Dotykový, nebo klasický displej?

Výhodou dotykových obrazovek je možnost ovládání bez nutnosti použití obvyklých periferií (klávesnice, myš). Využití nachází při prezentacích i jako reklamní kiosky. Vyrábí se zpravidla v menších velikostech a oproti nedotykovým displejům jsou dražší a mají nižší odolnost.

Jak dlouho může být velkoformátová obrazovka v provozu?

Představa, že si pořídíte jakékoliv zařízení a necháte jej běžet, jak dlouho se vám zlíbí, je zcestná. Výrobci jasně uvádí doporučenou provozní dobu, kterou je vhodné dodržovat – přetěžováním se výrazně zkracuje životnost. K dostání jsou velkoformátové displeje s provozní dobou 12, 16, 18, 20 a 24 hodin denně.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *