Daňové ráje nabízí mnohé výhody. Mimo jiné anonymitu vlastnictví

Navzdory své poněkud kontroverzní pověsti představují naprosto legitimní způsob podnikání. Daňové ráje (angl. tax havens) jsou země, ve kterých mají zahraniční firmy mimořádně výhodné podmínky. Kromě minimálního či nulového zdanění lákají na osvobození od cla a v neposlední řadě anonymitu vlastnictví. A právě ta je pro mnohé podnikatele hlavním důvodem pro založení tzv. offshore společnosti.

Proč se podnikatelé přesouvají do daňových rájů?

Představa, že své podnikání přesouvají do daňových rájů pouze kontroverzní podnikatelé, je mírně řečeno zkreslená. Pro někoho je hlavním důvodem efektivní daňová optimalizace, nicméně zázemí offshore společnosti láká především majitele firem, kteří si cení svého soukromí. V mnoha případech je skutečným důvodem obava o majetek či zdraví.

Legislativa České republiky udělala z vlastnictví mimořádně transparentní záležitost. Možnost nahlížet do výpisů v obchodním rejstříku či do katastru nemovitostí je v kombinaci s veřejnými účetními uzávěrkami firem dvojsečná zbraň. Zneužití údajů v rámci trestné činnosti směřované proti majitelům společností je takřka na denním pořádku. A zatímco v minulosti bylo jediným způsobem zachování anonymity založení akciové společnosti, začátkem roku 2014 dali zákonodárci anonymním akciím stopku.

Možnost, jak utajit majetek, sice představuje i svěřenský fond – má však velmi specifické využití a jistá omezení.

Offshore společnosti jako poslední šance na soukromí

Ať už vás k myšlence na anonymní podnikání přivedou nekalé praktiky konkurence, která vám nedokáže odpustit úspěch, strach z trestné činnosti ohrožující nejen vaší firmu, ale i zdraví osob ve vašem okolí, případně zcela jiné důvody, bude se vám princip společnosti se sídlem v některém z daňových rájů zamlouvat.

Kromě utajení vlastníka příznivými legislativními podmínkami se nabízí i další řešení – nominee služby. Spočívají v dosazení zastupitele do pozice ředitele nebo jednatele, který společnost řídí na základě pokynů od skutečného vlastníka. Nezbytným předpokladem je seriózní jednání, neboť delegace pravomocí do rukou cizí osoby může být značně riziková.

Pokud je pro vás anonymita vlastnictví aktuální, obraťte se na Zenron – profesionální konzultační komunitu, která se problematikou offshore podnikáním zabývá dlouhodobě a poskytne vám odpovědi na vše, co vás zajímá.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *