Objem úvěrů roste. Na bydlení dosáhne málokdo jinak

Právě úvěry na bydlení, zejména hypoteční úvěry a úvěry ze stavebního spoření, tvoří logicky objemově největší část dluhů obyvatel ČR. Průměrná výše hypotéky je téměř 3 miliony korun. A přestože celková zadluženost obyvatel stoupá, snižuje se objem nesplácených úvěrů. Což je velice dobrá správa.

Zdá se, že omezení v oblasti půjček, které zavedla Česká národní banka, přinesla zklidnění trhu. Vyčistila se nepřehledná nabídka s poskytovateli půjček. Bez licence ČNB dnes nemůže úvěrová společnost fungovat. Přestože trh s půjčkami už není tak divoký, jak býval, rozdíly v jejich podmínkách a výhodnosti jsou diametrálně odlišné. Před tím, než po nějaké sáhneme, je dobré se podívat na to, jak vybrat nejvýhodnější půjčku.

Nejvýhodnější půjčka není vždy jen o nejnižším úroku

Lidé často zaměňují nejvýhodnější půjčku s tou, která má nejnižší úrok. Případně RPSN, se kterým jsme se sice ještě pořád nenaučili pořádně pracovat, ale už se na něj alespoň při zřizování půjčky koukáme. Faktorů, podle kterých musíme úvěr posuzovat, je však mnohem více. Zejména u dlouhodobých úvěrů, třeba u hypoték, je důležitým parametrem předčasné splácení úvěru. Banky jej sice umožňují, ale za různých podmínek. Přitom zrovna u hypoték je ze strany klientů velice žádané splácet v případě možnosti rychleji, formou mimořádných splátek, nebo kompletní předčasné splacení. Pokud nám v tom banka brání například různými nevýhodnými podmínkami, odradí nás to od záměru.

I když nejsme notorickým dlužníkem, konsolidace půjček se může hodit

Půjčky se občas nasbírají. Hypotéka, pak jsou potřebné peníze na zařízení, k tomu se přimotá, že potřebujeme nové auto. Nemusíme být rozhazovační a utrácet za zbytné věci, abychom nakonec měli hned několik půjček, se kterými už se nám zrovna „dobře nedýchá“. Řešením bývá konsolidace půjček. Díky ní jsme schopni z několika úvěrů či mikroúvěrů udělat jeden a snížit si měsíční splátky, nebo celkově zlepšit úvěrové podmínky. Jelikož se ale podmínky tohoto finančního produktu u jednotlivých bank odlišují, je opět důležité vědět, u které se k novému konsolidovanému úvěru uvázat.

Půjčujme si chytřeji

Důležitou cestou k osobnímu, rodinnému i firemnímu finančnímu zdraví je naučit se půjčovat si chytře. Jen díky tomu, že roste finanční gramotnost, snižují se následné problémy se splácením úvěrů. Buďte v obrazu i vy. To, že si další půjčku vzít neplánujete, neznamená, že se vám ty vaše neoplatí konsolidovat. Sledovat finanční trh je dnes nezbytností.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *