Půjčka zdarma byla fajn, ale ty další už jsem si brát neměla, lituje paní Barbora

Mikropůjčky, které umožňují lidem půjčit si peníze snadno, rychle a bez otravného papírování, jsou v poslední době mimořádně oblíbené. Mají spoustu neoddiskutovatelných výhod, na druhou stranu ale přinášejí i jistá rizika. V tomto článku vám přinášíme příběh paní Barbory z Ostravy, které měla s půjčkami do výplaty nejdříve dobrou zkušenost, pak se jí ale vše vymklo z rukou.

Nutně jsem potřebovala půjčit do výplaty, půjčka zdarma mě nadchla

Odmalička jsem byla vychovávána k tomu, abych uměla s penězi dobře hospodařit, proto jsem vždy s výplatou bez problémů vycházela. Až jednou, když jsem měla nějaké nečekané výdaje, jsem zhruba týden před termínem výplaty najednou zůstala prakticky bez peněz. Styděla jsem se říct kolegyním v práce i rodině a tak jsem koukla na internet – slyšela jsem totiž, že existují bezúročné půjčky. Po krátkém hledání jsem jednu takovou objevila – umožnila mi půjčit si zcela bez poplatků a úroků a to bylo přesně to, co jsem hledala. Půjčku jsem si tedy sjednala.

S půjčkou jsem byla moc spokojená, vše proběhlo na jedničku s hvězdičkou

Vyřízení této SMS půjčky bylo velmi rychlé, peníze jsem dostala skutečně bleskově a samozřejmě půjčku jsem bez problémů včas splatila. Byla to moje první životní zkušenost s půjčkou a byla vyloženě pozitivní. Řekla jsem si, že když někdy v budoucnu budu potřebovat, určitě se obrátit znovu na tu samou firmu.

O pár měsíců později jsem si u té samé společnosti půjčila znovu

Tak se taky stalo – po pár měsících se mi doma porouchala televize a protože jsem si zrovna nemohla dovolit okamžitou opravu, vyřešila jsem to znovu mikropůjčkou od stejného poskytovatele – tentokrát už ovšem s poměrně vysokým úrokem. Nicméně splatila jsem ji včas, takže zatím bylo vše bez problémů.

Zvykla jsem si půjčovat si častěji, bohužel pořád u té samé společnosti

Bohužel, postupem času už problémy nastaly. Zvykla jsem si na to, jak snadné a rychlé je půjčit si peníze a brala jsem si občas úvěry i na zcela zbytné věci, jako je třeba dovolená nebo vánoční dárky. Největší chybou, kterou jsem ale udělala, že jsem si půjčovala neustále od té stejné společnosti, kde jsem měla první půjčku zdarma.

Vůbec jsem si neuvědomovala, jak nesmyslně vysoké úroky platím

Ve světě úvěrových produktů jsem se nikdy moc neorientovala a tak mi ani nedošlo, jak šíleně vysoké úroky platím. Kdybych tehdy znala nějaké nezávislé srovnávače půjček, vybrala bych si někoho jiného, ale takto jsem pořád zůstávala věrná té stejné úvěrové společnosti. To se mi ale po nějaké době vymstilo.

TIP: známé české srovnávače půjček jsou například CoolPůjčky.cz, PůjčkyHned.cz a Půjčky.cz.

Jednou jsem pak měla se splácením problémy a “už to začalo“

U jedné takové půjčky už jsem nestihla splatit peníze včas a přišla sankce. Ocitla jsem se v menší finanční krizi a tak mi můj dluh dále narůstal a z původní půjčky se vyšplhal na několikanásobek. To už jsem si začala uvědomovat, že jsem neudělala dobře a měla raději zvolit jinou společnost, kde jsou úroky (i případné pokuty) nesrovnatelně nižší.

Dostala jsem se do dluhové spirály a nechybělo moc, abych skončila v exekuci

Postupně jsem se tak dostala do tzv. dluhové spirály a chyběl jen kousek, abych se dostala až do exekuce. Nakonec jsem požádala o pomoc kolegyni z práce, která mi půjčila a následně se mi podařilo všechny své závazky vyrovnat. Bylo to pro mě ale velké poučení a pochopila jsem, jak někteří poskytovatelé mikropůjček fungují – napoprvé vám půjčí zdarma, od druhé půjčky už vám ale naúčtují šílené úroky.

Dnes už jsem poučená a pokud si někdy půjčím, budu vybírat pečlivěji

Můj příběh naštěstí skončil dobře – kolegyni jsem půjčku vrátila a dnes už žádné dluhy nemám. Jsem ale obohacená o cennou zkušenost – dnes už vím, že mikropůjčky se vyplatí jen napoprvé a že před sjednáním úvěru je rozumné používat srovnávač půjček. Doufám, že můj příběh pomůže řadě lidí, aby pochopili, že první půjčka zdarma je super, ale napodruhé už se v drtivé většině případů nevyplatí půjčit si od té samé firmy.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *