Víte o těchto 5 věcech, které musíte prověřit, než zažádáte o půjčku?

V zimě před vánočními svátky je běžné, že se poptávka po půjčkách zvyšuje, aby lidé byli schopni pokrýt náklady na předvánoční přípravy, dekoraci a dárky. Vánoce jsou považovány za magický čas, nicméně jsou spojeny s mnoha hodinovými přípravami a nákupy dárků. Proto mnoho lidí je to doba, kterou nedokážou překonat bez finanční pomoci. Když se ale snažíte zjistit, jestli se vám půjčka vyplatí, neměli byste koukat jen na úrokovou sazbu.

Společnost Matchbanker.cz, která provozuje portál pro srovnávání půjček online, by se chtěla podělit o několik tipů a objasnit, co je třeba vzít v úvahu před rozhodnutím vzít si půjčku. Pokud Matchbanker ještě neznáte, koukněte se například na jejich stránku s rychlými půjčkami ještě dnes.

A teď už se můžeme přesunout k věcem, které je potřeba prověřit před žádostí o půjčku:

1. Opravdu jí potřebujete

Podle zmíněného finančního portálu je překvapující počet lidí, kteří o půjčku žádají, aniž by jí potřebovali. Buď obdrží nabídku emailem nebo vidí reklamu, a už přemýšlí, na co by mohli peníze použít. Iniciativa a žádost by ale naopak vždy měla přicházet od lidí a jen v případě nutné potřeby.

2. Jakou má poskytovatel reputaci?

Při porovnávání různých nabídek se zaměřte i na to, od jakého poskytovatele jsou. Projděte si jeho webovou stránku a zjistěte, co o něm říkají lidé v recenzích. Pokud si chcete být opravdu jistí jeho důvěryhodností, nahlédněte do online databáze České národní banky, kde uvidíte, jestli má platnou licenci.

3. Budete schopni splácet?

Mnozí lidé automaticky předpokládají, že půjčku budou schopni splácet bez jakýchkoliv problémů. Ale zodpovědný spotřebitel by si měl vytvořit rozpočet a zjistit, kolik mu po odečtení výdajů od příjmů zbývá. To je výše maximální měsíční splátky. Pouze tímto způsobem se dozvíte, zda pro vás bude splácení půjčky pohodlné nebo zda nastanou problémy při nepředvídatelné události.

4. Jaké jsou opravdové náklady půjčky?

Když se snažíte odhalit opravdové náklady na půjčku, nekoukejte pouze a jen na úrokovou sazbu. Měli byste vzít v potaz další poplatky, ale i výhody. Univerzálním nástrojem pro porovnání výhodnosti půjček je RPSN. Zahrnuje úrokovou sazbu i všechny další poplatky. Výhodami mohou například být předčasné splacení půjčky bez poplatků nebo možnost prodloužit si splatnost, když vám to jeden měsíc se splátkou nevyjde.

5. Co se stane, když nebudete moci splácet?

I když je to nepříjemná myšlenka, měli byste také vzít v úvahu, že kvůli nenadálé situaci nebudete moci půjčku splatit. Pokud k tomu dojde, bude lepší vědět, co vás čeká a co můžete dělat. Určitě vám bude naúčtován poplatek za zpoždění a úrok za každý den v prodlení. Tyto podmínky musejí být vždy zmíněné ve smlouvě. Proto se vždy vyplatí, když si dáte s výběrem půjčky i se čtením smlouvy na čas. Můžete se tak vyhnout exekuci nebo osobnímu bankrotu.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *